Očkování

Očkování

Ačkoli na Nový Zéland netřeba jakéhokoli očkování, zohledněte však, zda během pobytu v zemi nebudete chtít vycestovat na některý z okolních ostrovů v Pacifiku, či se nezdržíte v jiné zemi během stop-overu.

Postup při řešení nutnosti očkování

1. Nejprve si ujasněte, které země budete chtít během pobytu na Zélandu, či při stop-overu navštívit.

2. Poté se informujte, zda jsou očkování při vstupu do dané země žádaná (spousta informací je k nalezení v odborných článcích a příspěvcích na internetu), anebo se můžete objednat na konzultaci do očkovacího centra, kde vám poradí (zpravidla za určitý poplatek).

3. Podívejte se do očkovacího průkazu, jaká očkování máte již za sebou (př. žloutenka) a zkontrolujte si očkování proti tetanu. V ideálním případě zajděte ke svému praktickému lékaři. Upřesní vám, které očkování již máte za sebou, a případně vám rovnou aplikuje injekci proti tetanu. Navíc bude informován, že na rok odjíždíte do ciziny.

4. V případě, že není očkování povinné, pak nastává fáze rozhodnutí, zda si jej necháte aplikovat (na internetu se opět můžete setkat s různými pohledy lidí na tuto problematiku) či nikoli. Ovšem jistota je jistota.

Očkovací centra

Do očkovacího centra se můžete objednat telefonicky a nebo prostřednictvím online systému. Ceny za poradenství a očkování se v různých centrech liší, proto se nejprve informujte, jaká možnosti se ve vašem místě nabízí.

V očkovacím centru vám poradí, jaké očkování je vhodné pro příslušnou zemi, a v případě, že si první injekci necháte aplikovat již při prvním sezení, bývá tato poradna bezplatná. Platit pak budete za aplikaci jednotlivých očkování, které se provádí zhruba s odstupem dvou týdnů. Proto je vhodné zajistit si návštěvu tohoto centra zavčasu.

Příspěvek od pojišťovny

Některé z pojišťoven poskytují na tato očkování příspěvek a tak můžete jejich štědrost využít a o finanční příspěvek si zažádat. K této žádosti je třeba originál potvrzení o platbě.