Vyřízení náležitostí

Vyřízení náležitostí

Člověku může připadat, že je toho k zařizování před cestou přespříliš. Ale veškeré záležitosti, jako je mezinárodní řidičský průkaz, plná moc či pojištění lze vyřídit takřka během jediného dne.

Mezinárodní řidičský průkaz

Řidičský průkaz si vyřídíte na odboru dopravy. Pokud je možnost, zajistěte si online rezervaci a tato záležitost bude vyřízena o to rychleji. Stačí přinést průkazovou fotografii, občanský průkaz a řidičský průkaz. Za poplatek 50 Kč obdržíte papírový skládací dokument s razítkem a vaší fotografií, který se nevejde do žádné peněženky. Ovšem tento dokument se vystavuje s roční platností, proto je vhodné (pokud plánujete vycestovat na rok), vyřídit si jej až těsně před odletem.

Odhlášení ze zdravotní pojišťovny

Pokud máte již sjednané cestovní pojištění, přichází na řadu odhlásit se ze své stávající zdravotní pojišťovny. Ovšem každá z českých pojišťoven má požadavky trochu odlišné. Někde stačí nahlásit ukončení zdravotního pojištění pouze vyplněním online formuláře, jinde vás zase požádají o osobní dostavení k vyplnění formuláře a odevzdání kartičky pojištěnce. Některé pojišťovny vyžadují i kopii cestovního pojištění.

Plná moc

Před odjezdem si určitě vyřiďte i plnou moc. Přeci jen nevíte, kdy co bude třeba k vyřizování po dobu vaší nepřítomnosti. Proto si sepište plnou moc se všemi náležitostmi, zajděte na poštu, kde předložíte občanský průkaz, podepíšete se a zaplatíte poplatek 30 Kč. Ovšem pozor, plná moc se nevztahuje automaticky na převzetí doručených písemností. Proto je důležité, aby tato věta byla součástí vámi sepsané plné moci. Pošta si jinak účtuje za vytvoření speciální karty pro přijímání vašich písemností částku 200 Kč na dobu trvání jednoho roku.

Pojištění

Vzhledem ke skutečnosti, že před odjezdem na Nový Zéland ukončíte své zdravotní pojištění v České republice, je třeba vyřídit si cestovní pojištění na plánovanou dobu pobytu na Novém Zélandu. Vybrat si můžete z několika pojišťovacích společnosti. Cena pojištění se samozřejmě liší dle individuálního nastavení limitů. Roční pojištění se základními výlohami vás může přijít na částku 7000 a výše. K vyřízení cestovního pojištění si připravte občanský průkaz, případně hotovost. Ale částku lze uhradit i bankovním převodem. Informujte se, jak řešit situaci v případě zdravotních komplikací. Může se stát, že nebudete postupovat dle pokynů pojišťovny, a náklady vám následně nebudou uhrazeny! S sebou na cesty si pak nezapomeňte kartičku cestovního pojištění a smlouvu o cestovním pojištění.

Změna či zrušení mobilního tarifu

Vzhledem ke skutečnosti, že na Novém Zélandu budete využívat k volání místní simkartu, je třeba ukončit tarif v České republice. Ideálně si tuto formalitku vyřídit zavčasu, s mobilními operátory leckdy bývají komplikace. Buď můžete ukončit tarif a poté buď nastavit tarif nulový a následně platit měsíční fakturu ve výši vaší útraty anebo si můžete zařídit předplacenou kartu s kreditem.

Návštěva bankovní pobočky

Pokud máte účet bez poplatků, není třeba jej rušit. Snad se jen můžete na pobočce své banky ujistit, zda při roční nečinnosti nenastanou nějaké změny.

V bance si požádejte o potvrzení o zůstatku na účtu, na kterém máte požadovaný obnos financí, který je třeba pro vstup do země. (Pár dní před odletem, ať je tato informace aktuální). V ideálním případě – když bude toto potvrzení vydané v anglickém jazyce. Pak se vám bude hodit i pro vytvoření účtu v novozélandské bance.