Nový Zéland

Nový Zéland

Nový Zéland – země, kde člověk může zdolávat vrcholky hor, ale také se slunit u moře na pláži. Tato země je úchvatným místem pro milovníky přírody, neboť díky několika podnebných pásem, které Nový Zéland protínají, je krajina velice různorodá.

Nový Zéland je stát situovaný v jihozápadní části Tichého oceánu, ležící zhruba na půli cesty mezi rovníkem a jižním pólem. Nejbližší pevninou je Australský stát, vzdálený zhruba 2000 km. Nový Zéland se skládá ze dvou velkých ostrovů, oddělených Cookovým průlivem, které tvoří 99% území – Severní a Jižní ostrov, a z dalších menších ostrůvků.

Severní ostrov

Severní ostrov je menší než Jižní ostrov, ovšem žije tu většina obyvatelstva (zhruba 3,5 mil.), neboť je zde teplejší podnebí. Severní část ostrova se totiž nachází v subtropickém pásu. Daří se tu pěstování ovoce, a tak není divu, že je zde spousta ovocných sadů. A podél pobřeží se táhnou dlouhé písečné pláže. Na jižním cípu ostrova se nachází i hlavní město Nového Zélandu – Wellington.

Jižní ostrov

Jižní ostrov je proslulý divočejší krajinou. Po celé délce ostrova se táhne 650 km dlouhý hřeben Jižních Alp se zasněženými vrcholky hor a s nejvyšším novozélandským vrcholem Mt. Cook (3764 m.n.m.). V jižní části ostrova se můžete dokonce setkat s deštnými pralesy, téměř nedotčenou přírodou, plnou lesů, fjordů, vodopádů a rozlehlých jezer.