Co zařídit v prvních dnech na Novém Zélandu

Co zařídit v prvních dnech na Novém Zélandu

Leč by se mohlo zdát, že zařizování už bylo dost v Čechách, po příletu na Nový Zéland nezbývá než se poprat ještě s několika náležitostmi, jež je třeba vyřídit. Začneme tím nejjednodušším.

Koupě nové SIM karty

Jelikož jste si před odletem zrušili stávající tarif, je třeba zřídit si novozélandský tarif. Stačí si vybrat některý z mobilních operátorů a navštívit jejich pobočku. Každý operátor samozřejmě nabízí různé možnosti nastavení tarifů a služeb. Asi nejvýhodnějším výběrem je Vodafone.

Pracovník pobočky vám vymění SIM kartu v telefonu a nabídne sestavení tarifu dle vašich představ. Jedná se o předplacený tarif. Takže stačí (online) zaplatit měsíc dopředu a pokud vám stávající nastavení tarifu nebude vyhovovat, na každý nový měsíc si jej můžete sami nastavit v aplikaci Vodafone.

Zřízení bankovního účtu

Leckdy se na internetových portálech můžete dočíst, že při zakládání bankovního účtu se někteří potýkali s komplikacemi ohledně potvrzení o ubytování na Novém Zélandu. Pokud se chcete těmto svárům vyvarovat, vyzkoušejte náš tip.

Zajděte si na některou z menších poboček mimo centrum města. (Ověřena ANZ banka) Budou na vás mít více času, domluví vám časnější termín schůzky pro zřízení účtu a budou jistě i ochotnější.

S sebou mějte cestovní pas a originál potvrzení o zůstatku účtu z vaší české banky, a to v anglickém jazyce. Pak už ani nebude třeba řešit, zda pobýváte v autě nebo v hotelu.

Vytvoření IRD čísla

IRD číslo, je daňové číslo, které je potřeba k nástupu do zaměstnání na Novém Zélandu. Pro přidělení vašeho IRD čísla je třeba mít aktivní novozélandský bankovní účet. IRD číslo lze vyřídit na poštovní pobočce, což ale trvá déle, než když navštívíte stránky Inland Revenue Department a získáte IRD číslo online.

Jde o krátký proces, ke kterému je třeba oskenovaný cestovní pas a potvrzení z novozélandské banky o aktivaci účtu, který obdržíte zdarma na požádání.

Koupě auta

V případě, že si plánujete pořídit vozidlo, které za rok opět prodáte dalším cestovatelům, vyhledávat jej můžete již před odletem prostřednictvím internetu. K dispozici jsou třeba facebookové skupiny WHS, které srší nabídkami aut. Nebo můžete vyčkat až na přílet do země a poté navštívit některého prodejce certifikovaných vozů, kteří se soustřeďují právě na cestovatele. V nabídce jsou tedy klasické vozy, či vozy uzpůsobené k bydlení, tzv. selfcontained, ve kterých můžete oprávněně nocovat v k tomu určených freecampech.

V případě, že se vám vůz zamlouvá, je třeba provést platbu (zde jen upozorníme, pokud nemáte hotovost – abyste si předem zjistili, zda máte na účtu nastaven limit výběru či převodu ve výši částky vozu), a následně vyřídit přepis auta, který lze provést na poště či v AA insurance.