Abel Tasman Coast Track

Abel Tasman Coast Track

Národní park Abel Tasman je velmi oblíbenou turistickou destinací. Rozprostírá se na severozápadě jižního ostrova, mezi Golden bay a Tasman bay. Součástí tohoto parku jsou krásné písčité pláže a rozlehlé buše.

Abel Tasman Coast Track je beze sporu dalším z populárních treků na Novém Zélandu. Trek lze velmi různě nakombinovat. Můžete jej zvládnout celý, anebo si projít jen jeho část. Můžete jít z jedné či druhé strany. Na treku můžete strávit 3 dny, anebo třeba jen jedno odpoledne. Můžete jít pěšky a nebo jet na kajaku. K noclehu si můžete vybrat z celkem 19 kempů a 4 chat na trase. Jednoduše – trek si lze naplánovat na míru!

Jak již název treku napovídá, trek se line podél pobřeží. Ovšem neznamená to, že trasa vede jen po plážích, jak bývá často znázorněno na motivačních obrázcích. Nýbrž – značená cesta vede z velké části buší, a tak je třeba počítat i s jistým převýšením.

Délka trasy: 60 km

Čas: 3 – 5 dní

Trek je otevřen celoročně.

Jak začít s plánováním?

  1. Nejprve je nutné stanovit plán trasy. Určit si výchozí a cílové místo. Pokud si vyhradíte na trek více dní – rozvrhněte si dle vašich předpokladů ideální pozici pro kempování. !POZOR! Pokud se vydáte pěšky, je třeba počítat s přecházením brodů, kde hladina vody pro přebrodění úseku klesá pouze v určitý čas. Tyto časy jsou k nalezení na informační stránce DOC.
  2. Nyní je důležité si naplánovat způsob přepravy. Je možné vyrazit po svých a pro cestu zpět si zařídit watertaxi či naopak. Také je tu možnost absolvovat část trasy na kajaku a vrátit se zpět pěšky. Jakmile budete mít vybráno, je nutné si dopravu zabookovat u některé ze společností.
  3. Dále je třeba zabookovat si nocleh v kempu či na chatě. Cena za kemp činí 15 NZD a za spaní v chatě zaplatíte 32 – 38 NZD dle sezony. Booking místa můžete provést rozkliknutím jednotlivých kempů na informační stránce DOC.
  4. Také je důležité si zjistit, kde nechám stát své auto. Je možnost zaparkovat na vyhrazených parkovištích, anebo přímo u společností watertaxi a půjčoven kajaků.
  5. No a teď už jen zabalit potřebné vybavení. Dostatek jídla a vody. (Tu lze dočepovat i u turistických chat). Pokrývku hlavy, spacák, karimatku, plavky, opalovací krém, vhodnou obuv a hodit se bude i repelent proti sandflies!

Popis trasy, rozdělení treku do jednotlivých dní, a mapky si můžete nastudovat v oficiální brožurce. Mimo jiné, zde naleznete také výčet půjčoven kajaků a společností, zajišťující watertaxi službu.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *